DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±7%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Supplier Device Package SOD-123
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZT52C5V6-TPMSTR-ND,BZT52C5V6-TPMSCT-ND,BZT52C5V6-TPMSDKR-ND
Micro Commercial Co
1 1
Micro Commercial Co BZT52C5V6-TPMSTR-ND,BZT52C5V6-TPMSCT-ND,BZT52C5V6-TPMSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZT52C5V6-TPMSTR-ND,BZT52C5V6-TPMSCT-ND,BZT52C5V6-TPMSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±7%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms