DIODE ZENER 10V 800MW DO219AB
Product Attributes:
Series BZD27C
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-219AB
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-BZD27C10P-E3-08GITR-ND,BZD27C10P-E3-08GICT-ND,BZD27C10P-E3-08GIDKR-ND
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sku: TT-DKEY-BZD27C10P-E3-08GITR-ND,BZD27C10P-E3-08GICT-ND,BZD27C10P-E3-08GIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 10V 800MW DO219AB
Product Attributes:
Series BZD27C
Product Status Active
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms