HOOK-UP STRND 16AWG BLACK
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 16 AWG
Conductor Strand 26/30
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter 0.098" (2.48mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.019" (0.48mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 1000V
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Jacket Color Black
Ratings -
Features Chemical Resistant
Grade -
Qualification MIL-W-76C Type MW
TT-DKEY-BEL3988-1000-ND
Belden Inc.
1 1
Belden Inc. BEL3988-1000-ND
Sku: TT-DKEY-BEL3988-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 16 AWG
Conductor Strand 26/30
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 1000V