RF DIODE PIN 50V 250MW SC79-2
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Diode Type PIN - Single
Voltage - Peak Reverse (Max) 50V
Current - Max 100 mA
Capacitance @ Vr, F 0.4pF @ 5V, 1MHz
Resistance @ If, F 4.5Ohm @ 10mA, 100MHz
Power Dissipation (Max) 250 mW
Operating Temperature 150°C (TJ)