DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series AZ23
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
TT-DKEY-AZ23C8V2-E3-08GITR-ND,AZ23C8V2-E3-08GICT-ND,AZ23C8V2-E3-08GIDKR-ND
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sku: TT-DKEY-AZ23C8V2-E3-08GITR-ND,AZ23C8V2-E3-08GICT-ND,AZ23C8V2-E3-08GIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series AZ23
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms