DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT323
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-70, SOT-323
Supplier Device Package SOT-323
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
TT-DKEY-AZ23C6V8W-7FDITR-ND,AZ23C6V8W-7FDICT-ND,AZ23C6V8W-7FDIDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated AZ23C6V8W-7FDITR-ND,AZ23C6V8W-7FDICT-ND,AZ23C6V8W-7FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-AZ23C6V8W-7FDITR-ND,AZ23C6V8W-7FDICT-ND,AZ23C6V8W-7FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT323
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-70, SOT-323
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms