DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23-3
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
TT-DKEY-AZ23C5V6-FDITR-ND,AZ23C5V6-FDICT-ND,AZ23C5V6-FDIDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated AZ23C5V6-FDITR-ND,AZ23C5V6-FDICT-ND,AZ23C5V6-FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-AZ23C5V6-FDITR-ND,AZ23C5V6-FDICT-ND,AZ23C5V6-FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23-3
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms