ADJ PWR RES 1K OHM 100W CHAS MT
Product Attributes:
Series AVT
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Power (Watts) 100 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
Length 6.496" (165.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Termination Solder Lug
Package / Case Radial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-AVT100-1.0K-ND
Vishay Huntington Electric Inc.
1 1
Vishay Huntington Electric Inc. AVT100-1.0K-ND
Sku: TT-DKEY-AVT100-1.0K-ND
Description of product
Product Attributes:
Series AVT
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Power (Watts) 100 W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Length 6.496" (165.00mm)