RF ANT 418MHZ WHIP CTR CAB 79"
Product Attributes:
Series MHW
Part Status Active
RF Family/Standard General ISM
Frequency Group UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band) 418MHz
Frequency Range 408MHz ~ 428MHz
Antenna Type Whip, Center-Fed Double
Number of Bands 1
VSWR 1.9
Return Loss -
Gain 2.1dBi
Power - Max -
Features Cable - 2m
Termination RP-SMA Male
Ingress Protection -
Mounting Type Adhesive
Height (Max) 5.906" (150.00mm)
Applications Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
TT-DKEY-ANT-418-MHW-RPS-S-ND
Linx Technologies Inc.
1 1
Linx Technologies Inc. ANT-418-MHW-RPS-S-ND
Sku: TT-DKEY-ANT-418-MHW-RPS-S-ND
Description of product
RF ANT 418MHZ WHIP CTR CAB 79"
Product Attributes:
Series MHW
Part Status Active
RF Family/Standard General ISM
Frequency (Center/Band) 418MHz
Number of Bands 1
VSWR 1.9
Return Loss -
Gain 2.1dBi
Power - Max -
Features Cable - 2m
Termination RP-SMA Male
Ingress Protection -
Mounting Type Adhesive
Height (Max) 5.906" (150.00mm)