STANDARD MOTOR 6700 RPM 12V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type DC Motor
Function Standard
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 6700 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 0.354 / 2.5
Power - Rated -
Encoder Type -
Size / Dimension Square - 0.591" x 0.591" (15.00mm x 15.00mm)
Diameter - Shaft 0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.390" (9.90mm)
Mounting Hole Spacing 0.512" (13.00mm)
Termination Style Connector
Features -
Gear Reduction Ratio -
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) -
Operating Temperature -
TT-DKEY-942-SE15K1BTYJ-ND
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-SE15K1BTYJ-ND
Sku: TT-DKEY-942-SE15K1BTYJ-ND
Description of product
STANDARD MOTOR 6700 RPM 12V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type DC Motor
Function Standard
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 6700 RPM
Power - Rated -
Encoder Type -