STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series 11PM-K
Product Status Active
Type Hybrid
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Current Rating (Amps) 1.5 A
Steps per Revolution 200
Step Angle 1.8°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) 14.16 / 100
Size / Dimension Square - 1.100" x 1.100" (28.00mm x 28.00mm)
NEMA Frame Size -
Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing 0.910" (23.11mm)
Termination Style Connector
Operating Temperature -
Coil Resistance 1.3 Ohms
Features -
TT-DKEY-942-11PM-K043B-ND
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-11PM-K043B-ND
Sku: TT-DKEY-942-11PM-K043B-ND
Description of product
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series 11PM-K
Product Status Active
Type Hybrid
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Current Rating (Amps) 1.5 A
Steps per Revolution 200
Step Angle 1.8°
Accuracy -
NEMA Frame Size -
Termination Style Connector
Operating Temperature -
Coil Resistance 1.3 Ohms