SENSOR LINEAR 170MM SOLDER TAB
Linear Range 0 ~ 170.00mm (0 ~ 6.69")
Actuator Type Flexible Membrane - Linear
Linearity ±1%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style Solder Tab
Operating Temperature -40°C ~ 50°C
Package / Case Sensor Strip
Supplier Device Package -
TT-DKEY-905-TSP-L-0170-103-1%-ST-ND
Spectra Symbol
1 1
Spectra Symbol 905-TSP-L-0170-103-1%-ST-ND
Sku: TT-DKEY-905-TSP-L-0170-103-1%-ST-ND
Description of product
SENSOR LINEAR 170MM SOLDER TAB
Linearity ±1%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style Solder Tab