SENSOR LINEAR 25MM PC PIN
Product Attributes:
Series SoftPot
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 25.00mm (0 ~ 0.98")
Output Resistive
Output Signal -
Actuator Type Flexible Membrane - Linear
Linearity ±3%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 50°C
Package / Case Sensor Strip
Supplier Device Package -
TT-DKEY-905-SP-L-0025-103-3%-MP-ND
Spectra Symbol
1 1
Spectra Symbol 905-SP-L-0025-103-3%-MP-ND
Sku: TT-DKEY-905-SP-L-0025-103-3%-MP-ND
Description of product
SENSOR LINEAR 25MM PC PIN
Product Attributes:
Series SoftPot
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Output Resistive
Output Signal -
Linearity ±3%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style PC Pin