SENSOR LINEAR 25MM CONNECTOR
Product Attributes:
Series HotPot
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 25.00mm (0 ~ 0.98")
Output Resistive
Output Signal -
Actuator Type Flexible Membrane - Linear
Linearity ±1%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style Connector
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Sensor Strip
Supplier Device Package -
TT-DKEY-905-HP-L-0025-103-1%-RLU-ND
Spectra Symbol
1 1
Spectra Symbol 905-HP-L-0025-103-1%-RLU-ND
Sku: TT-DKEY-905-HP-L-0025-103-1%-RLU-ND
Description of product
SENSOR LINEAR 25MM CONNECTOR
Product Attributes:
Series HotPot
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Output Resistive
Output Signal -
Linearity ±1%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style Connector