RES CHAS MNT 50 OHM 1% 10W
Product Attributes:
Series Metal-Mite®89
Part Status Active
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Axial, Box
Failure Rate -
TT-DKEY-810F50RE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite 810F50RE-ND
Sku: TT-DKEY-810F50RE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 10W
Product Attributes:
Series Metal-Mite®89
Part Status Active
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges