.54" DUAL ALPHANUMERIC RED DISPL
Product Status Active
Number of Characters 2
Size / Dimension 0.835" H x 0.992" W x 0.307" D (21.20mm x 25.20mm x 7.80mm)
Digit/Alpha Size 0.54" (13.80mm)
Display Type 14-Segment, Alphanumeric
Common Pin Common Cathode
Color Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 68mcd
Wavelength - Peak 645nm
Power Dissipation (Max) 75mW
Package / Case 18-DIP (0.600", 15.24mm)
Display Format -
TT-DKEY-754-PDC54-11SURKWA-ND
Kingbright
1 1
Kingbright 754-PDC54-11SURKWA-ND
Sku: TT-DKEY-754-PDC54-11SURKWA-ND
Description of product
Product Status Active
Number of Characters 2
Common Pin Common Cathode
Color Red
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 68mcd
Wavelength - Peak 645nm
Power Dissipation (Max) 75mW