DISPLAY 7SEG 0.56" SGL YLW 10SMD
Product StatusActive
Number of Characters1
Size / Dimension0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating76mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-SMD, No Lead
Display Format-
TT-DKEY-754-ACSA56-41SYKWA-F01TR-ND,754-ACSA56-41SYKWA-F01CT-ND,754-ACSA56-41SYKWA-F01DKR-ND
in stockINR 480.9599999999999
Kingbright
1 1
Kingbright 754-ACSA56-41SYKWA-F01TR-ND,754-ACSA56-41SYKWA-F01CT-ND,754-ACSA56-41SYKWA-F01DKR-ND
Sku: TT-DKEY-754-ACSA56-41SYKWA-F01TR-ND,754-ACSA56-41SYKWA-F01CT-ND,754-ACSA56-41SYKWA-F01DKR-ND
Description of product
Product StatusActive
Number of Characters1
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating76mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW