RES 250 OHM 0.1% 3W AXIAL
Product Attributes:
Series WW
Product Status Active
Resistance 250 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-738-WW3BT250RTR-ND,738-WW3BT250RCT-ND
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc 738-WW3BT250RTR-ND,738-WW3BT250RCT-ND
Sku: TT-DKEY-738-WW3BT250RTR-ND,738-WW3BT250RCT-ND
Description of product
RES 250 OHM 0.1% 3W AXIAL
Product Attributes:
Series WW
Product Status Active
Resistance 250 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial