DL PNT FLOATSWITCH 134MM TOTAL L
Product Attributes:
Series RSF166
Product Status Active
Type Liquid
Output Type Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration SPST-NC/NO, SPST-NC/NO
Current 600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity 0.85
Switch Actuation Level 1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting Type Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism Polyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Voltage Rating 120VDC, 240VAC
TT-DKEY-725-RSF166A50A100-ND
Sensata-Cynergy3
1 1
Sensata-Cynergy3 725-RSF166A50A100-ND
Sku: TT-DKEY-725-RSF166A50A100-ND
Description of product
Product Attributes:
Series RSF166
Product Status Active
Type Liquid
Current 600 mA
Voltage Rating 120VDC, 240VAC