SINGLE FLOAT SWITCH TWO LEVEL ST
Product Attributes:
Series FLPV
Product Status Active
Type Liquid
Output Type Switch (Single Float)
Output Configuration SPST-NC
Current 400 mA
Minimum Liquid Specific Gravity 0.8
Switch Actuation Level 1.969" ~ 9.843" (50mm ~ 250mm)
Mounting Type Male 1/4" (6.35mm) BSP
Material - Housing & Prism 316 Stainless Steel
Operating Temperature -20°C ~ 79°C
Voltage Rating 120VDC, 200VAC
TT-DKEY-725-FLPVA50B250-ND
Sensata-Cynergy3
1 1
Sensata-Cynergy3 725-FLPVA50B250-ND
Sku: TT-DKEY-725-FLPVA50B250-ND
Description of product
Product Attributes:
Series FLPV
Product Status Active
Type Liquid
Output Configuration SPST-NC
Current 400 mA
Voltage Rating 120VDC, 200VAC