POT 5K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1.5W
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread -
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-716-PRV6SAABJYB25502KA-ND
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-PRV6SAABJYB25502KA-ND
Sku: TT-DKEY-716-PRV6SAABJYB25502KA-ND
Description of product
POT 5K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1.5W
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted