POT 2.5K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series PRV6
Product Status Active
Resistance (Ohms) 2.5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1.5W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Top Adjustment
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.492" (12.50mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread -
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-716-PRV6SAABBXB25252KA-ND
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-PRV6SAABBXB25252KA-ND
Sku: TT-DKEY-716-PRV6SAABBXB25252KA-ND
Description of product
Product Attributes:
Series PRV6
Product Status Active
Resistance (Ohms) 2.5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1.5W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Top Adjustment
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted