POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series P16
Product Status Active
Resistance (Ohms) 1k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 1W
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knob
Actuator Length 0.346" (8.80mm)
Actuator Diameter 0.630" (16.00mm)
Bushing Thread M10 x 0.75
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-716-P16NP102MAB15F3-ND
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-P16NP102MAB15F3-ND
Sku: TT-DKEY-716-P16NP102MAB15F3-ND
Description of product
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series P16
Product Status Active
Resistance (Ohms) 1k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 1W
Adjustment Type User Defined
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knob