POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series P11S
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M6 x 0.75
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-716-P11S1V0FGSY00103JA-ND
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-P11S1V0FGSY00103JA-ND
Sku: TT-DKEY-716-P11S1V0FGSY00103JA-ND
Description of product
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series P11S
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation 300°
Resistive Material Cermet
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted