POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series 249
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Side Adjustment
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Rotation 295°
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.874" (22.20mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8
Mounting Type Through Hole
TT-DKEY-693-249FGJSPXB25503KA-ND
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 693-249FGJSPXB25503KA-ND
Sku: TT-DKEY-693-249FGJSPXB25503KA-ND
Description of product
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series 249
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Rotation 295°
Actuator Type Slotted