BUZZER MAGN 5V 10X10MMSMD
Product Attributes:
Series SMT
Product Status Active
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Input Type Zero-Peak Signal
Voltage - Rated 5 V
Voltage Range 4 ~ 6V
Frequency 2.83kHz
Technology Electromechanical/Magnetic
Operating Mode Single Tone
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 93dB @ 5V, 10cm
Current - Supply 70mA
Port Location Side
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
TT-DKEY-668-1571-2-ND,668-1571-1-ND,668-1571-6-ND
PUI Audio, Inc.
1 1
PUI Audio, Inc. 668-1571-2-ND,668-1571-1-ND,668-1571-6-ND
Sku: TT-DKEY-668-1571-2-ND,668-1571-1-ND,668-1571-6-ND
Description of product
BUZZER MAGN 5V 10X10MMSMD
Product Attributes:
Series SMT
Product Status Active
Input Type Zero-Peak Signal
Voltage - Rated 5 V
Voltage Range 4 ~ 6V
Frequency 2.83kHz
Operating Mode Single Tone
Duration -
Current - Supply 70mA
Port Location Side
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads