POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series 6537
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Rotation Continuous
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Actuator Length 0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter 0.1248" (3.17mm)
Bushing Thread -
Mounting Type Servo Mount
TT-DKEY-6537S-1-502-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 6537S-1-502-ND
Sku: TT-DKEY-6537S-1-502-ND
Description of product
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series 6537
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation Continuous
Actuator Type Round