AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Product Attributes:
Series CS1000 (1000W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20.8 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1000W
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 95%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Features Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.30" L x 5.00" W x 1.54" H (261.6mm x 127.0mm x 39.1mm)
Approval Agency CSA, EN, IEC, UL
Standard Number 60601-1; 62368-1
TT-DKEY-633-CS1000M-48N-04A-ND
Advanced Energy
1 1
Advanced Energy 633-CS1000M-48N-04A-ND
Sku: TT-DKEY-633-CS1000M-48N-04A-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Product Attributes:
Series CS1000 (1000W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20.8 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1000W
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 95%
Mounting Type Chassis Mount