DC/DC CONVERTER 1000V 30W
Product Attributes:
Series Ultravolt® E
Product Status Active
Type Enclosed, High Voltage
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1000V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 30mA
Power (Watts) 30W
Efficiency -
Operating Temperature 10°C ~ 45°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.00" L x 3.81" W x 1.50" H (152.4mm x 96.8mm x 38.1mm)
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
TT-DKEY-633-1LE24-N30-LGH-ND
Advanced Energy
1 1
Advanced Energy 633-1LE24-N30-LGH-ND
Sku: TT-DKEY-633-1LE24-N30-LGH-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 1000V 30W
Product Attributes:
Series Ultravolt® E
Product Status Active
Type Enclosed, High Voltage
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1000V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 30mA
Power (Watts) 30W
Efficiency -
Mounting Type Chassis Mount