EVAL BOARD FOR CT427
Product Attributes:
Series XtremeSense™ Crocus Technology
Product Status Active
Sensor Type Current Sensor
Sensing Range ±20A
Interface Analog
Sensitivity 50mV/A
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Embedded No
Contents Board(s)
Utilized IC / Part CT427
URL https://www.digikey.in/en/products/detail/allegro-microsystems/CTD427-20AC/23024348
TT-DKEY-620-CTD427-20AC-ND
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-CTD427-20AC-ND
Sku: TT-DKEY-620-CTD427-20AC-ND
Description of product
EVAL BOARD FOR CT427
Product Attributes:
Product Status Active
Sensor Type Current Sensor
Sensing Range ±20A
Interface Analog
Sensitivity 50mV/A
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V