RF TXRX MODULE BT CHIP SMD
Product Attributes:
Series XBee®
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
RF Family/Standard 802.15.4, Bluetooth
Protocol Zigbee®
Modulation DSSS
Frequency 2.4GHz
Data Rate 250kbps
Power - Output 8dBm
Sensitivity -103dBm
Serial Interfaces I2C, SPI, UART
Antenna Type Integrated, Chip
Utilized IC / Part EFR32MG
Memory Size 1MB Flash, 96kB RAM
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving 14.5mA
Current - Transmitting 30mA
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 34-SMD Module
TT-DKEY-602-XBRR-24Z8CM-J-ND
Digi
1 1
Digi 602-XBRR-24Z8CM-J-ND
Sku: TT-DKEY-602-XBRR-24Z8CM-J-ND
Description of product
RF TXRX MODULE BT CHIP SMD
Product Attributes:
Series XBee®
Product Status Active
Protocol Zigbee®
Modulation DSSS
Frequency 2.4GHz
Data Rate 250kbps
Power - Output 8dBm
Sensitivity -103dBm
Antenna Type Integrated, Chip
Utilized IC / Part EFR32MG
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving 14.5mA
Current - Transmitting 30mA
Mounting Type Surface Mount