RF TXRX MOD ISM > 1GHZ U.FL SMD
Product Attributes:
Series XBee-Pro®
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
RF Family/Standard General ISM > 1GHz
Protocol -
Modulation -
Frequency 2.4GHz
Data Rate 250kbps
Power - Output 18dBm
Sensitivity -101dBm
Serial Interfaces ADC, SPI, UART
Antenna Type Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part EM357
Memory Size -
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving 34mA
Current - Transmitting 115mA
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Module
TT-DKEY-602-XBP24CZ7UIS-005-ND
Digi
1 1
Digi 602-XBP24CZ7UIS-005-ND
Sku: TT-DKEY-602-XBP24CZ7UIS-005-ND
Description of product
Product Attributes:
Series XBee-Pro®
Product Status Active
Protocol -
Modulation -
Frequency 2.4GHz
Data Rate 250kbps
Power - Output 18dBm
Sensitivity -101dBm
Utilized IC / Part EM357
Memory Size -
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving 34mA
Current - Transmitting 115mA
Mounting Type Surface Mount