THERMISTOR NTC 130OHM 2891K DISC
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Resistance in Ohms @ 25°C 130
Resistance Tolerance ±10%
B Value Tolerance ±3%
B0/50 2859K
B25/50 2891K
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Power - Max 500 mW
Length - Lead Wire 0.98" (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc, 2.5mm Dia x 1.5mm W
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-570-1DA131J-ND
Ametherm
1 1
Ametherm 570-1DA131J-ND
Sku: TT-DKEY-570-1DA131J-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Resistance in Ohms @ 25°C 130
Resistance Tolerance ±10%
B Value Tolerance ±3%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Through Hole