DC DC CONVERTER 0.6-2V
Product Attributes:
Series MegaDLynx™
Product Status Active
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 14.4V
Voltage - Output 1 0.6 ~ 2V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40A
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 91.5%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 19-SMD Module
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.43" H (33.0mm x 13.5mm x 10.9mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency -
Standard Number -
TT-DKEY-555-1302-2-ND,555-1302-1-ND,555-1302-6-ND
ABB Power Electronics Inc.
1 1
ABB Power Electronics Inc. 555-1302-2-ND,555-1302-1-ND,555-1302-6-ND
Sku: TT-DKEY-555-1302-2-ND,555-1302-1-ND,555-1302-6-ND
Description of product
DC DC CONVERTER 0.6-2V
Product Attributes:
Series MegaDLynx™
Product Status Active
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 14.4V
Voltage - Output 1 0.6 ~ 2V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40A
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 91.5%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 19-SMD Module