HEATSINK TO-220 TAB TIN
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Board Level, Vertical
Package Cooled TO-220
Attachment Method Bolt On and PC Pin
Shape Rectangular, Fins
Length 1.250" (31.75mm)
Width 0.875" (22.22mm)
Diameter -
Fin Height 0.250" (6.35mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise 2.5W @ 60°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 4.00°C/W @ 700 LFM
Thermal Resistance @ Natural 24.00°C/W
Material Aluminum
Material Finish Tin
TT-DKEY-542502D00000G-ND
Boyd Laconia, LLC
1 1
Boyd Laconia, LLC 542502D00000G-ND
Sku: TT-DKEY-542502D00000G-ND
Description of product
HEATSINK TO-220 TAB TIN
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Board Level, Vertical
Package Cooled TO-220
Shape Rectangular, Fins
Length 1.250" (31.75mm)
Width 0.875" (22.22mm)
Diameter -
Fin Height 0.250" (6.35mm)