POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
Series 535
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Built in Switch None
Number of Turns 5.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Rotation 1800°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-535B1103JC-ND
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 535B1103JC-ND
Sku: TT-DKEY-535B1103JC-ND
Description of product
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
Series 535
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Built in Switch None
Number of Turns 5.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation 1800°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted