VARISTOR 35V 250A 1206
Product Status Active
Maximum AC Volts 18.4 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 31 V
Varistor Voltage (Typ) 35 V
Varistor Voltage (Max) 38 V
Current - Surge 250 A
Energy 0.7J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 1206 (3216 Metric)
TT-DKEY-535-AMCV-1206H-260-TTR-ND,535-AMCV-1206H-260-TCT-ND,535-AMCV-1206H-260-TDKR-ND
Abracon LLC
1 1
Abracon LLC 535-AMCV-1206H-260-TTR-ND,535-AMCV-1206H-260-TCT-ND,535-AMCV-1206H-260-TDKR-ND
Sku: TT-DKEY-535-AMCV-1206H-260-TTR-ND,535-AMCV-1206H-260-TCT-ND,535-AMCV-1206H-260-TDKR-ND
Description of product
VARISTOR 35V 250A 1206
Product Status Active
Maximum AC Volts 18.4 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 31 V
Varistor Voltage (Typ) 35 V
Varistor Voltage (Max) 38 V
Current - Surge 250 A
Energy 0.7J
Number of Circuits 1