VARISTOR 25V 20A 0402
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Maximum AC Volts 12.7 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) 22 V
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Varistor Voltage (Max) 28 V
Current - Surge 20 A
Energy 0.05J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Abracon LLC
Description of product
VARISTOR 25V 20A 0402
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Maximum AC Volts 12.7 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) 22 V
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Varistor Voltage (Max) 28 V
Current - Surge 20 A
Energy 0.05J
Number of Circuits 1