POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series 533
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 3.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Rotation 1080°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-533B1103JC-ND
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 533B1103JC-ND
Sku: TT-DKEY-533B1103JC-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 533
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 3.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation 1080°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted