LINEAR POT 10K OHM 0.2W PLASTIC
Product Attributes:
Series LCP8P
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±15%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Side Adjustment
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Rotation -
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Round
Actuator Length 0.393" (9.98mm)
Actuator Diameter 0.079" (2.01mm)
Bushing Thread -
Mounting Type Chassis Mount
TT-DKEY-5256-LCP8T-10-10K-ND
ETI Systems
1 1
ETI Systems 5256-LCP8T-10-10K-ND
Sku: TT-DKEY-5256-LCP8T-10-10K-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LCP8P
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±15%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Rotation -
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Round