DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 800 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-4878-ZPD5.1TR-ND,4878-ZPD5.1CT-ND
Diotec Semiconductor
1 1
Diotec Semiconductor 4878-ZPD5.1TR-ND,4878-ZPD5.1CT-ND
Sku: TT-DKEY-4878-ZPD5.1TR-ND,4878-ZPD5.1CT-ND
Description of product
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms