ZENER SOT-23 16V 0.3W 5%
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
TT-DKEY-4878-2BZX84C16CT-ND,4878-2BZX84C16DKR-ND,4878-2BZX84C16TR-ND
Diotec Semiconductor
1 1
Diotec Semiconductor 4878-2BZX84C16CT-ND,4878-2BZX84C16DKR-ND,4878-2BZX84C16TR-ND
Sku: TT-DKEY-4878-2BZX84C16CT-ND,4878-2BZX84C16DKR-ND,4878-2BZX84C16TR-ND
Description of product
ZENER SOT-23 16V 0.3W 5%
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms