IGUPUR 18C/18AWGCTRL 600V FEET
Product Attributes:
Series chainflex®
Product Status Active
Cable Type Multi-Conductor
Number of Conductors 18
Wire Gauge 18 AWG
Conductor Strand -
Conductor Material Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter 0.512" (13.01mm)
Shield Type -
Length Enter Number of Feet in Order Quantity
Jacket Color Black
Ratings UL Style 20940
Features Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage 600 V
Operating Temperature -
Usage Industrial
Jacket (Insulation) Thickness -
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-4849-CF890-07-18-DS-ND
Igus
1 1
Igus 4849-CF890-07-18-DS-ND
Sku: TT-DKEY-4849-CF890-07-18-DS-ND
Description of product
IGUPUR 18C/18AWGCTRL 600V FEET
Product Attributes:
Series chainflex®
Product Status Active
Cable Type Multi-Conductor
Number of Conductors 18
Wire Gauge 18 AWG
Conductor Strand -
Shield Type -
Jacket Color Black
Ratings UL Style 20940
Voltage 600 V