SENSOR LINEAR 32MM
Product Attributes:
Series RDC10
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 32.00mm (0 ~ 1.26")
Output Analog Voltage
Output Signal -
Actuator Type Linear Slide
Linearity ±0.5%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±30%
Voltage - Supply 5V
Mounting Type Through Hole
Termination Style -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-4809-RDC10320RB-ND
Alps Alpine
1 1
Alps Alpine 4809-RDC10320RB-ND
Sku: TT-DKEY-4809-RDC10320RB-ND
Description of product
SENSOR LINEAR 32MM
Product Attributes:
Series RDC10
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Output Analog Voltage
Output Signal -
Actuator Type Linear Slide
Linearity ±0.5%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±30%
Voltage - Supply 5V
Mounting Type Through Hole
Termination Style -