CSHV600A-001 CURRENT SENSOR
Product Attributes:
Series CS
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing ±600A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 3.33mV/A
Frequency 45kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±2%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 6µs
Current - Supply (Max) 16mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Polarization Bidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-480-CSHV600A-001-ND
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Honeywell Sensing and Productivity Solutions 480-CSHV600A-001-ND
Sku: TT-DKEY-480-CSHV600A-001-ND
Description of product
CSHV600A-001 CURRENT SENSOR
Product Attributes:
Series CS
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing ±600A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 3.33mV/A
Frequency 45kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±2%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 6µs
Current - Supply (Max) 16mA