MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR RADIAL
Product Attributes:
Series SS400
Product Status Active
Function Unipolar Switch
Technology Hall Effect
Polarization South Pole
Sensing Range 11.5mT Trip, 2mT Release
Test Condition 25°C
Voltage - Supply 3.8V ~ 30V
Current - Supply (Max) 10mA
Current - Output (Max) 20mA
Output Type Open Collector
Features Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package Radial Lead
Package / Case TO-262-3 Short Leads, I²Pak
TT-DKEY-480-2001-ND
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Honeywell Sensing and Productivity Solutions 480-2001-ND
Sku: TT-DKEY-480-2001-ND
Description of product
Product Attributes:
Series SS400
Product Status Active
Function Unipolar Switch
Technology Hall Effect
Polarization South Pole
Test Condition 25°C
Voltage - Supply 3.8V ~ 30V
Current - Supply (Max) 10mA
Current - Output (Max) 20mA
Output Type Open Collector