AC/DC CONVERTER 18V 3000W
Product Attributes:
Series LCM3000 (3000W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 128 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 18V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 166.7 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 3000W
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.12" L x 4.64" W x 2.50" H (282.5mm x 117.8mm x 63.5mm)
Approval Agency CB, CE, cUL, TUV, UL
Standard Number 60601-1; 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-454-LCM30008-T-ND
Artesyn Embedded Power
1 1
Artesyn Embedded Power 454-LCM30008-T-ND
Sku: TT-DKEY-454-LCM30008-T-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 18V 3000W
Product Attributes:
Series LCM3000 (3000W)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 18V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 166.7 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 3000W
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Mounting Type Chassis Mount