SPEED & CURRENT SENSORS PG-TISON
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Current Sensor
Current - Sensing ±120A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency 210kHz
Linearity -
Accuracy -
Voltage - Supply 3.1V ~ 3.5V
Response Time -
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Polarization Bidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Supplier Device Package -
Infineon Technologies
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Current Sensor
Current - Sensing ±120A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency 210kHz
Linearity -
Accuracy -
Voltage - Supply 3.1V ~ 3.5V
Response Time -
Current - Supply (Max) 25mA