MIC MEMS DIGITAL PDM OMNI -26DB
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type MEMS (Silicon)
Output Type Digital, PDM
Direction Omnidirectional
Frequency Range 25 Hz ~ 20 kHz
Sensitivity -26dB ±1dB @ 94dB SPL
S/N Ratio 65dB
Voltage - Rated 1.8 V
Current - Supply 1.675 mA
Port Location Bottom
Ratings -
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.138" L x 0.079" W (3.50mm x 2.00mm)
Height (Max) 0.039" (1.00mm)
Shape Rectangular
Impedance -
Voltage Range 1.65 V ~ 3.6 V
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-423-SPC18P8LM4H-1TR-ND,SPC18P8LM4HCT-ND,SPC18P8LM4HDKR-ND
Knowles
1 1
Knowles 423-SPC18P8LM4H-1TR-ND,SPC18P8LM4HCT-ND,SPC18P8LM4HDKR-ND
Sku: TT-DKEY-423-SPC18P8LM4H-1TR-ND,SPC18P8LM4HCT-ND,SPC18P8LM4HDKR-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type MEMS (Silicon)
Output Type Digital, PDM
Direction Omnidirectional
Frequency Range 25 Hz ~ 20 kHz
S/N Ratio 65dB
Voltage - Rated 1.8 V
Current - Supply 1.675 mA
Port Location Bottom
Ratings -
Termination Solder Pads
Height (Max) 0.039" (1.00mm)
Shape Rectangular
Impedance -
Voltage Range 1.65 V ~ 3.6 V