NEMA 23 - 3 STACK BLDC + 5:1
Product Attributes:
Series BL23
Product Status Active
Type DC Motor
Function Gearmotor
Motor Type -
Voltage - Rated 48VDC
RPM 800 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 273.6 / 1,930
Power - Rated 180W
Encoder Type -
Size / Dimension Square - 2.21" x 2.21" (56.20mm x 56.20mm)
Diameter - Shaft 0.630" (16.00mm)
Length - Shaft and Bearing 1.160" (29.50mm)
Mounting Hole Spacing 1.949" (49.50mm)
Termination Style Connector
Features Key
Gear Reduction Ratio -
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 547.2 / 3,860
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
TT-DKEY-4170-BL23E48-02-HP05-ND
Lin Engineering
1 1
Lin Engineering 4170-BL23E48-02-HP05-ND
Sku: TT-DKEY-4170-BL23E48-02-HP05-ND
Description of product
NEMA 23 - 3 STACK BLDC + 5:1
Product Attributes:
Series BL23
Product Status Active
Type DC Motor
Function Gearmotor
Motor Type -
Voltage - Rated 48VDC
RPM 800 RPM
Power - Rated 180W
Encoder Type -
Termination Style Connector
Features Key
Gear Reduction Ratio -